Fotowoltaika. Czy faktycznie może być odpowiedzią na problemy z energią w XXI wieku?

Zagadnienia związane z pozyskiwaniem energii są dzisiaj coraz większym wyzwaniem zarówno dla osób prywatnych, jak i dla przedsiębiorców. Jednym z najchętniej stosowanych rozwiązań w tym zakresie jest fotowoltaika. Sprawdź, w jaki sposób może zostać wykorzystana, aby wspomogła biznes i gospodarstwa domowe.

Współczesne problemy energetyczne

Aby mówić o rozwoju fotowoltaiki, zatrzymajmy się na moment przy współczesnych problemach energetycznych, które dotykają każdego z nas. Należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na drastycznie wzrastające ceny energii, które są uzależnione od kilku czynników.

Oczywiście, należą do nich ceny surowców (np. gazu ziemnego, węgla) oraz ewentualne przestoje w pracy niektórych elektrowni, co może wynikać choćby z problemów technicznych czy naturalnych katastrof. Jednym z bardzo ważnych czynników, który wpływa na ceny energii, jest też wojna Rosji z Ukrainą.

Jednocześnie należy pamiętać, że ceny produkcji energii elektrycznej to nie wszystko. Bardzo istotnie na współczesne problemy wpływają też kwestie związane z ekologią, w tym konieczność korzystania z odnawialnych źródeł energii (OZE). Wśród nich jednym z najważniejszych jest fotowoltaika.

Rosnąca popularność fotowoltaiki we współczesnym świecie

Wiedząc o tym, z iloma problemami możemy się dziś borykać, nikogo raczej nie dziwi, iż fotowoltaika należąca do OZE wzbudza tak ogromne zainteresowanie. Jak wskazują najnowsze analizy prowadzone między innymi przez IEA (International Energy Agency, Francja), korzystanie z energii słonecznej jest coraz częściej wykorzystywane.

W roku 2021 nastąpił 22% wzrost ilości energii wyprodukowanej przez panele słoneczne. Dzięki temu możemy jasno ocenić, że fotowoltaika stoi na trzecim miejscu (zaraz za elektrowniami wiatrowymi i wodnymi) wśród cieszących się największym zainteresowaniem OZE.

Jak będzie rozwijać się technologia fotowoltaiki?

Współczesne przewidywania sugerują, że do roku 2030 produkcja energii dzięki fotowoltaice wzrośnie jeszcze bardziej, a w kolejnych latach może ona być jednym z głównych źródeł energii. Najbardziej optymistyczne przewidywania wskazują, że do 2050 roku nawet 100% energii elektrycznej mogłoby być pozyskiwane z OZE, które nie przyczyniają się do produkcji CO2. Jednocześnie, jak wskazuje NREL (National Renewable Energy Laboratory, USA), do tego samego czasu, nawet 22% dachów w Stanach Zjednoczonych mogłoby zostać pokryte panelami słonecznymi.

W Polsce tendencje są analogiczne. Dlatego możemy się spodziewać, że w najbliższym czasie branża fotowoltaiki wciąż będzie się rozwijać, zarówno ze względu na możliwość pozyskania taniej, zielonej energii, jak i na atrakcyjne dofinansowania do modernizacji.

ScanTheSun – zaplanuj swoją inwestycję

Gdy przyglądamy się współczesnym problemom energetycznym i rosnącym cenom, nie dziwi nas, że coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnymi rozwiązaniami. Dlatego też przychodzimy im z pomocą, oferując aplikację ScanTheSun, która służy do planowania efektywnych instalacji fotowoltaicznych. Zobacz, co możesz dzięki niej zyskać.

Czym jest ScanTheSun?

ScanTheSun to innowacyjna aplikacja przeznaczona na smartfony, którą można z łatwością pobrać z Google Play. Jest szybką aplikacją mobilną, która została stworzona z myślą o wszystkich osobach – prywatnych, jak i przedsiębiorcach – które pragną zainwestować w instalację fotowoltaiczną w swoim domu lub firmie.

Pozwala na takie jej zaplanowanie, aby uzyskiwana energia elektryczna była nawet o 35% wyższa niż w przypadku konwencjonalnych metod projektowania. Dzięki temu doskonale służy także firmom, które zajmują się instalacjami modernizacji. Dodatkowym atutem aplikacji jest szybkość i intuicyjność działania, która pozwala na wykonanie planu już w ciągu jednej minuty!

Czym jest ScanTheSun? Poznaj aplikację, która korzysta z rozszerzonej rzeczywistości

Aplikacja ScanTheSun korzysta z rozszerzonej rzeczywistości, czyli opiera swoje działanie o obraz pozyskany z kamery. Rzeczywisty obraz jest analizowany i przetwarzany, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie najlepszych rezultatów, odnoszących się do tego, jak faktycznie wygląda budynek i jego otoczenie. To nie modelowanie na podstawie zadanych parametrów lub ręczne rysowanie – to zaawansowane narzędzie, które pozwala łatwo, szybko i bardzo dokładnie ocenić całą przestrzeń.

Wszystko jest możliwe dzięki temu, że aplikacja ScanTheSun korzysta z kilku elementów smartfona, takich jak Global Navigation Satellite System (GNSS), kompas, żyroskop, kamera, ekran dotykowy oraz Near Field Communication (NFC). Pozwala jej to na najlepszą ocenę otoczenia, a także przygotowanie szczegółowych planów.

Jak działa rozszerzona rzeczywistość w aplikacji ScanTheSun?

Jakie korzyści osiągniesz dzięki ScanTheSun?

Aplikacja ScanTheSun to nie tylko skanowanie słońca, jak mogłoby się wydawać po nazwie. To przede wszystkim odczytywanie szeregu parametrów Twojego budynku, co pozwala na stworzenie mapy najlepszego rozmieszczenia paneli. Dzięki temu minimalizowane są wpływy otoczenia i przeszkód, na przykład drzew, które zasłaniają słońce, czy okien uniemożliwiających instalację.

Jednocześnie aplikacja umożliwia stworzenie mapy energii i pokazuje, gdzie umieścić panele fotowoltaiczne, aby ich praca była jak najbardziej wydajna. W celu przeanalizowania tej kwestii, ScanTheSun rozpatruje nie tylko ustawienie budynku i samego dachu, ale też typowe warunki atmosferyczne, godziny nasłonecznienia oraz możliwości techniczne konkretnej instalacji fotowoltaicznej.

Jakie płyną z tego korzyści dla Ciebie? Jako osoba zainteresowana zieloną energią, będziesz mógł uzyskać największa ilość energii elektrycznej przy jak najbardziej zoptymalizowanym procesie modernizacji. Jeśli z kolei prowadzisz firmę instalującą OZE, z pewnością zaproponujesz swoim klientom najbardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązania.